Upverter: Elektroniğin GitHub'ı

Upverter, elektronikle ilgili yenilikler bulabileceğiniz, çalışmalar gerçekleştirebileceğiniz ve bu çalışmalarınızı başkalarıyla paylaşabileceğiniz, bir bakıma GitHub'ın elektronik için uyarlanmış hali olan bir çevrimiçi servistir.
HTML5'ın tüm nimetlerinden yararlanan Upverter; geri alma, ileri alma, döndürme, sürümleme ve paylaşım yapma gibi tüm temel ihtiyaçlara cevap veren bir düzenleyiciye sahip. Sonsuz büyüklükteki çalışma alanı üzerinde çizimlerinizi yapabilir ve tasarımlarınızı istediğiniz biçimde düzenleyebilirsiniz. Ayrıca zengin parça kütüphanesindeki elemanları kullanmak dışında kendinizinkileri de ekleyebilirsiniz. Hangi parçaların en popüler ve düşük maliyetli olduğunu görme şansınız da var.

Upverter, bu temel özelliklerinin dışında diğer çalışmaları klonlama (çatallama) ve elektronik projelerinin kaynak kodlarının yönetilmesi için GitHub bütünleşme desteği de sunuyor.

Çalışmalarınızı yaparken parçaları kolayca birbirine bağlayabilirsiniz. Uygulama, yapılması mümkün ve tam belirgin olmayan hareketler için kullanıcıyı bilgilendiren akıllı bir uyarı sistemine sahip. Devrelerinize notlar ekleyerek de hem çalışma arkadaşlarınıza hem de gelecekteki kendinize açıklayıcı ve alınan kararların nedenlerini hatırlatmak için yararlı bilgiler bırakabilirsiniz.

Proje günlüğünden Upverter'daki gelişmeler hakkında güncel bilgiler, keşfetme bölümünden diğer geliştiricilere ait öne çıkan çalışmalar ve eğitseller sayfasından Upverter'ın kullanımıyla ilgili dersler bulabilirsiniz. Ayrıca Dangerous Prototypes'te Upverter hakkında bir eleştiri ve VentureBeat'te bir başka inceleme yazısı bulabilirsiniz.

Bir üyelik açmadan ne yazık ki sadece deneme amaçlı olsa dahi düzenleyiciyi kullanamıyorsunuz. Bununla birlikte YouTube üzerine yüklenmiş çeşitli videolar aracılığıyla uygulamanın neye benzediğini ve nasıl bir kullanım sunduğunu görebilirsiniz. Aşağıdaki videoda basit bir devrenin Upverter üzerinde gerçekleştirilmesini izleyebilirsiniz.

Şu an proje çok yeni ve beta aşamasında, ortak çalışma gerektiren özgür donanım projelerinde kullanılması ilginç olabilir. Masaüstü elektronik yazılımlarıyla birlikte çalışma için içeri alma ve dışarı aktarma için de çalışmalar yapılıyormuş ve daha fazlası da yapılır ileride. Ayrıca şu an buna yönelik hiçbir kelime olmasa da beni asıl heyecanlandıran bu ve benzeri projelerin ileride simülasyon desteğine da kavuşabilme şansı. Bu gerçekleştiğinde elektronik devre tasarımı çok daha eğlenceli bir hal alacaktır.

Bu arada devrelerinizi günlüğünüze veya sitenize de ekleyebileceğinizi söylemeyi unuttum. Örnek bir tasarım aşağıda:Kaynaklar:

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Diğer Dillerde Hoşçakal

Müfettiş Gadget'taki Kötü Adamın Yüzü Açığa Çıkmış

Sony Kulaklığınızın Sol Teki Bozulduysa