Basit Bir PiSi Ön Yüzü: kitty

Geçenlerde AUR için yapılmış (daha doğrusu AUR desteği de olan) Blinky'i görünce ben de PiSi için bir benzerini yapmak istemiştim ama nedense öylece yapılmadan kalanlardan olmuş bu fikir de.

Dün de Pardus-kullanıcıları e-posta listesinde şu mesajı görünce ve KDialog'u biraz kurcalayınca ortaya basit bir PiSi ön yüzü olan kitty çıktı.
Gerçi yukarıdaki ekran görüntüsünden kiitty'nin ne olduğu az çok anlaşılsa da herhangi bir yanlış anlamaya mahal bırakmamak için biraz daha açayım. kitty bir paket yöneticisi değildir, sadece pisi komutunun bazı parametrelerini (alt komut veya hiç uğraşmadan doğrudan komut da diyebiliriz aslında) konsola gerek kalmadan kullanmayı mümkün kılan bir araçtır. Şu an pisi em, pisi rm, pisi ur, pisi info ve pisi ar komutlarını çalıştırabiliyor. Başka komutlar da eklenebilir, örneğin depo kaldırma ve depoları aktifleştirme / devre dışı bırakma vs.

identi.ca göndergeci'nden sonra epey bir ara vermiştim kabuk betiklerine, benim için güzel bir antrenman oldu kitty.

Blinky yetkilendirme için sudo, kdesudo, gksudo komutlarını desteklese de ben sadece kdesu komutunu kullanabildim çeşitli nedenlerle. kdesu'yu da kabuk üzerinden doğrudan kdusu komutuyla çağırmak mümkün olmadığı için aşağıdaki şekilde kullandım:
$(kde4-config --path libexec)kdesu
Benzer nedenlerle sadece bir terminal uygulamasını, Konsole'yi destekliyor kitty, birden fazla uygulamayı desteklemek göründüğünden daha zormuş.

KDialog'u kullanırken bol bol kendi yardımından, “KDE Dialogs” ile Kabuk Programlama Mucizesi -1, “KDE Dialogs” ile Kabuk Programlama Mucizesi -2 ve diğer örneklerden yararlandım.

Yapılan işlemler tamamlandığında da hoş bir bildirim mesajı göstertmek istiyordum ama bununla ilgili bazı durumlar olduğu için sonraya kaldı. passivepopup'ta henüz istenen simge gösterilemiyor, aslında bu o kadar önemli değildi ve şimdilik öntanımlı olanı kullanmakta bir sakınca görmüyordum. Ama daha büyük bir sorunla karşılaştım. Konsole'ye birden fazla karmaşık (çok fazla tırnaklı) komut göndermeyi başaramadım. Örneğin şurada yazılanları uyguladığımda şöyle basit bir komutu çalıştırabiliyorum:
$ konsole --noclose -e bash -c "echo 'hede 123' && echo 'foo 123'"
ama benim kullandığı komutlarda çalıştıramadım, sanırım bunu aşabilmek için tırnakları bir daha kontrol etmem gerekecek.

kitty'nin yapımıyla ilgili ilginç olarak bahsedebileceğim sanırım bir de --without-buildno'nun --with-build-host ile değiştirildiğini öğrenmem var. Uzun zamandır kullanmadığım için yeni dikkatimi çekti. Örneğin şöyle bir komut yardımıyla sistemimde kendi inşa ettiğim ve kurduğum paketleri listeleyebiliyorum:
$ pisi li -b localhost
Kısaca böyle, kimsenin böyle bir araca ihtiyacı var mı bilmiyorum ama kitty burada, kullanabilir, karşılaştığınız hataları bildirebilir, istediğiniz yeni özellikleri söyleyebilirsiniz.

Son olarak şunu da söyleyeyim, uygulama acemi ellerde tehlikeli olabilir, bu yüzden kullanırken dikkatli olunuz.

Yorumlar

 1. bu kodları nasıl sistemde kullanılabilir hale getirebilirm?

  YanıtlaSil
 2. ilk önce metin dosyası olarak kodları kaydettim ve dosya özelliklerinden çalıştırılabilir olarak işaretledim fakat masaüstü simgesini falan nasıl kullanılabilir yapacağım ?

  YanıtlaSil
 3. Birkaç değişiklik var kafamda, sonrasında paketini yapacağım, kolayca kurup kullanabileceksiniz o zaman.

  Şimdilik elle yükleme yapabilirsiniz, tavsiye etmesem de şu şekilde:

  kitty çalıştırılabilir dosya olarak: /usr/bin dizinine.
  kitty.desktop /usr/share/applications dizinine.

  kitty.png /usr/share/pixmaps dizinine.

  YanıtlaSil
 4. şimdi dediğiniz gibi yaptım ama kaldırmak için paket seçtiğimde paketi kaldırmıyor.

  YanıtlaSil
 5. Tabii yazıyı yayınladıktan sonra farkettiğim bazı eksikliklerden dolayı kitty biraz yanlış anlaşıldı.

  kitty kaynak depo kullananların hayatını kolaylaştırmak için yazıldı. Yani kaynak depoları hedefliyor ve bu depolar için özelleştirildi.

  Örneğin paket kur dediği aslında pisi it değil pisi em, ilik depo kullananlar yeteri kadar şanslı zaten Paket Yönetici var, ama kitty'e kadar pisi em grafik arayüz üzerinden kullanılamıyordu. Amacım tam kaynak depo desteğine sahip bir Paket Yönetici olana kadar geçici bir çözüm üretmek.

  Paket kurma ve paket kaldırma seçeneklerini kullanmadan önce bazı şeyler yapmanız gerekiyor.

  Paket yüklemeden önce sisteminize en azından bir adet kaynak depo eklemeniz gerekiyor. Bunu yapmadan paket yüklemeye çalıştığınızda sürekli ana menüye dönersiniz.

  Paket kaldırmaya çalışmadan önce de sisteminizde en azından bir adet kaynak depo eklenmiş olmalı ve buna ek olarak da kaynak depolardan bir paket yüklenmiş olmalı. Yoksa kaldırılacak paket yok demektir kitty için.

  Eğer uygulamanın çalışma biçimini değiştirmek ve pisi it, pisi rm desteğini ikilik depolara da vermek isterseniz, pek zor bir taraf yok, basitçe yapabilirsiniz :)

  YanıtlaSil
 6. paket kaldırmayı seçince dışardan pisi paketiyle yüklediğim temizlikçi ve pindir paketleri çıkıyor ardından pindiri seçiyorum fakat kaldırmıyor bunu sormak istemiştim

  YanıtlaSil
 7. Hımm, aldığınız hatayı tekrarlayamadığım için biraz daha bilgiye ihtiyacım var.

  Bahsettiğiniz şekilde sisteminizde kaynak depo olmasa da elle yüklediğini o iki paketi kaldırabilmeniz gerekiyor.

  Uygulamayı konsol üzerinden çalıştırarak verdiği hatayı bana söyler misiniz?

  Parola ekranında ne yazıyor bu arada? Şöyle bir şey olmalı.

  YanıtlaSil
 8. öyle bir şifre ekranı çıkmıyor ki konsolda şöyle bir şey yazıyor:
  yunus@pardus2011 ~ $ kitty
  Cum Haz 3 19:44:06 EEST 2011 - removing the following packages: pindir
  kdesu: Bilinmeyen seçenek 'close'.
  kdesu: Komut satırı seçeneklerine ulaşmak için --help kullanın.

  YanıtlaSil
 9. Rica etsem kitty şuradan tekrar indirir misiniz?

  Kopyala yapıştır yapmadan, sayfayı farklı kaydet deyin ve inen dosyayı çalıştırılabilir yaparak şu an kullandığınız yere ekleyin.

  Sonrasında da hatayı tekrarlayıp tekrarlayamadığınıza bakalım.

  Şu an kdesu'ya close seçeneği nerende gidiyor anlamadım, bir tek --no-close var ama bu şekilde davranmaması lazım.

  YanıtlaSil
 10. hiçbir şey değişmedi :( birde acaba dosya izinleriyle ilgili olabilir mi bu durum ?

  YanıtlaSil
 11. Sorunu anlamak için birkaç soru daha deneyelim o zaman :) Çözeceğim sorunu, bir kullanıcı bulmuşum yazdığım bir şeyi kullanan bırakır mıyım :)

  Hangi Pardus sürümünü kullanıyorsunuz? Uygulamayı bir tek 2011'de denediğim için diğerlerindeki durumu bilmiyorum.

  Hangi depoyu kullanıyorsunuz, Stable, Testing, Devel depoları var, eğer bu soru sizin için anlamlı değilse büyük ihtimalle Stable (kararlı) depodur.

  Kullandığınız sürümde uygulamaların aldığı parametlerelerde farklılık mı var acaba, yoksa benim gözümden kaçan bir hata mı gizli kodda?

  TEXE="$TERMINAL --noclose -e"

  satırını

  TEXE="$TERMINAL -e"

  ile değiştirip sonucu söyler misiniz? Yine konsoldan çalıştırarak ve konsol çıktısını da buraya yapıştırarak.

  YanıtlaSil
 12. Hangi depoyu kullandığınız için

  $ pisi lr

  komutunu çalıştırabilirsiniz, çıktısını buraya da yapıştırabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 13. ben stable depoyu kullanıyorum ve pardus 2011 sürümüm birazdan dedikleriniz yapıp sonucu yazayım

  YanıtlaSil
 14. yunus@pardus2011 ~ $ kitty
  Cum Haz 3 20:06:27 EEST 2011 - removing the following packages: pindir
  kdesu: Bilinmeyen seçenek 'close'.
  kdesu: Komut satırı seçeneklerine ulaşmak için --help kullanın.

  birde sizde çıkan şifre yazma kutucuğu bende çıkmıyor (bunu önceden de yazmıştım.)

  YanıtlaSil
 15. Freenode üzerindeki #ozgurlukicin kanalındayım şu an, oradan da yazabilirsiniz.

  Aşağıdaki komutun çıktısını söyleyebilir misiniz?

  $(kde4-config --path libexec)kdesu konsole --noclose -e pisi rm pindir

  YanıtlaSil
 16. merhabalar, ben size pisido da paket yapımı ile ilgili bi kaç soru soracaktım :) acaba e-posta adresiniz veya daha kolay iletişim kurabileceğim bi adres verebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 17. Merhaba,

  E-posta adresim şu [1]. Yalnız PiSiDo'nun geliştiricisi ben değilim, kendi geliştiricisine [2, 3] saormanız daha iyi olabilir. Bunu da yaparken e-posta değil, listeler veya forumları kullanmanızı tavsiye ederim. Böylece herkes yazılanlardan yararlanabilir.

  İyi günler,

  [1] ozbekanil@gmail.com
  [2] http://sourceforge.net/projects/pisido/
  [3] huseyinkozan.com.tr

  YanıtlaSil
 18. Merhabalar, kitty uygulaması şifre gereken yerlerde (install package, remove package,add repo) şifre sorması gerekirken hiçbir şey yapmıyor.Örneğin install package diyorum, bir paket seçiyorum sonrasında tamam diyorum fakat hiçbir şey olmuyor. Ne şifre soruyor ne de paketi yüklüyor.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba,

  Önceki yorumlara baktım da bu problemi daha önce de belirtmişsiniz ama pek yardımcı olamamışım o zaman da. Çünkü sorunu tekrarlayamıyorum ne yazık ki.

  http://i.imgur.com/4xcfZ.png

  Yine konsol üzerinden çalıştırıp aldığınız çıktıyı ve sisteminiz hakkında bilgileri verebilirsiniz. Ben de zamanım olduğunda uygulamanın paketini yapayım, böylece eksik bağımlılık vs. gibi bir durumun önüne geçebiliriz.

  Bu uygulamayı siz ve benden başka kullanan olmadığı için de zor çözülüyor bu tip şeyler. Çalışmayan birkaç kişi daha sorunu söylese ben de ortak noktalardan sorunun ne olduğunu anlar ve problemi çözmeye çalışırım. Ama şu an elimdeki verilerle problemi anlayamıyorum :(

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

sen de yaz yaz yaz buraya yaz bütün sözlerini

Bu blogdaki popüler yayınlar

Diğer Dillerde Hoşçakal

Fedora 24'te GRUB 2 Önyükleyici Temasını Değiştirme

Müfettiş Gadget'taki Kötü Adamın Yüzü Açığa Çıkmış