Kendime Bir Not: "Temelleri Öğren"

Hisham H. Muhammad, kendi geliştirdiği Linux dağıtımını kullanan, kendi yazdığı metin düzenleyicisinde yazım yapan, PUC-Rio'lu bir doktara öğrencisi. Aşağıda Ters Kod Mühendisliğine Giriş kursu için açılan Telegram grubunda paylaşılan bir resim aracılığıyla haberdar olduğum "Learn the Fundamentals" — A Note to Self yazısının tam Türkçe çevirisini bulabilirsiniz. Yazıya gelen yorumları da yazarın ilgili Twitter paylaşımı altında bulabilirsiniz. Temellere önem verilmesi gerektiğine sanırım hepimiz belli bir yaş ve deneyimden sonra katılıyoruzdur.

2000'li yılların başında bilgisayar bilimleri bölümünden mezun oldum. 
Veritabanı dersi aldığımda NoSQL yoktu.
Bilgisayar Grafikleri dersi aldığımda OpenGL, gölgelendiricileri desteklemiyordu.
Bilgisayar Güvenliği dersi aldığımda henüz hiçkimse botnetleri* bilmiyordu.
Yapay Zeka dersi aldığımda derin öğrenme mevcut değildi.
Programlama Dilleri dersi aldığımda reaktif programlama diye bir şey yoktu.**
Dağıtık Sistemler dersi aldığımda ne büyük veri ne de bulut bilişim vardı.
İşletim Sistemleri dersi aldığımda hipervizörler*** yoktu (en azından kişisel bilgisayarlarda).
Bilgisayar Ağları dersi aldığımda dizüstü bilgisayarımda Wi-Fi ve cep telefonumda internet yoktu. 
Temelleri öğrenin. Geri kalanı zaten değişecektir. 
Kendi tecrübelerime göre bunun çok doğru olduğunu gördüm. Ancak sekiz yıldan daha uzun bir süre önce, insanlar bana aynı tavsiyeyi verdiklerinde onlara inanmadım (neyse ki her zaman değil sadece çok sıklıkla). 
Bunu şimdi anlıyorum ve bu gerçeğin ironisi, bunun birçok insan için geçerli olması. Daha çok temel prensip öğrenmek ve bunları daha iyi çalışmak isterdim. Bunu şimdi yapıyorum zaman zaman, temelleri yeniden öğrenirken eski bana da küçümseyici gözlerle bakıyorum.

* Büyük zombi bilgisayar ağları.
** Daha bire bir çevirisi şu şekilde bu kısmın: "reaktif programlama bir «şey» değildi." Yani reaktif programlama vardı ama önemli bir konumda, yaygın, bilinir değildi gibi anlamlara gelebiliyor. Diğer baktığım bazı kaynaklar da reaktif programlamanın 1970'lere kadar dayandığını söylüyor.
*** Misafir sistem arakatmanı, diğer işletim sistemlerinin çalışıtırılması işlevine sahip olan işletim sistemi türü. Daha detaylı bilgi için: Sanallaştırma (Bilişim)hypervisorHypervisor Nedir ? ve Hypervisor Türleri, Hypervisor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Diğer Dillerde Hoşçakal

Müfettiş Gadget'taki Kötü Adamın Yüzü Açığa Çıkmış

Sony Kulaklığınızın Sol Teki Bozulduysa