Yenka

Yenka yeni nesil bir eğitim modelleme aracı. Dünya çapında kullanılan interaktif deney yazılımları üreten Crocodile Clips tarafından geliştiriliyor. Söylendiğine göre Crocodile Clips'in deney yazılımları bazı ülkelerde tüm ortaöğretim kademesindeki devlet okullarında müfredat programında kullanılmaktaymış. Ülkemizde de dağıtımcısı bulunuyor ama okullarda kullanımıyla ilgili bir bilgim yok hatta ben Yenka ismini daha bugün ilk kez duydum.
Yenka evde kişisel kullanım için ücretsiz bir yazılım. Sitesinden GNU/Linux için olan kurulum dosyasını indirerek Pardus 2011 üzerinde sorunsuzca kullandım. 2012'de lisansın yenilenmesi gerekiyor diyen bir bilgi mesajı çıktı ama tam olarak ne dediğini okumadım şu an için sadece deneme amaçlı baktığım için. Eğitim kurumları ve diğer alanlar için olan lisans ücretleriyse 135 - 1200 Euro aralığında değişiyor.
Yenka'nın matematiksel modeller oluşturmak, elektronik devreler tasarlamak, programlama yapmak ve bilimsel deneyler gerçekleştirmek için bölümleri bulunuyor. Ben yalnızca elektronik kısmına göz attığım için Yenka Technology'den bahsedeceğim.
Yenka Technology, kullanımı kolay ve güçlü bir elektronik simülatörü. Kullanıcılara devre tasarlamak için geniş bir dijital ve analog devre elemanları kütüphanesi sunuyor. Bununla da kalmayarak oluşturulan devrelerin üretimi için bunları baskı devrelere dönüştürebiliyor (bu yalnızca Windows'ta olabiliyor sanırım). Ayrıca PIC ve PICAXE programlamak da mümkün.
Yenka Technology, on ve üzeri yaş çocuklar için tasarlandığı için diğer elektronik simülatörlerinin aksine kullanımı kolay. Bununla birlikte çok fazla deneme yapmadığım ve sıfırdan devre oluşturmak yerine sadece hazır örneklere göz attığım için simülatörün ne kadar güçlü olduğu hakkında henüz kişisel görüşümü söyleyemiyorum. Vakit bulabilirsem yorum olarak bir şeyler ekleyebilirim daha sonra.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki videolara ve kaynaklara göz atabilirsiniz:

Kaynaklar:

Yorumlar

 1. Kurulum çok pratik sevdim ama grafiksel arayüz kurulumu başladıktan sonra bakın bana ne dedi?

  Extracting: [100%]
  Preparing executables...
  Copying files to /usr/share/Yenka/Locale
  Copying: [100%]
  Installing icon themes...
  Copying files to /usr/share/desktop-directories
  Copying files to /usr/share/applications
  Installing menu items...
  Installing file type information (MIME)...
  Installing KDE 3.x file type information...
  Updating Desktop Database
  Error: Package Yenka could not be installed.

  YanıtlaSil
 2. Hata mesajı pek açık değil. Ama Updating Desktop Database'den sonra geldiği için bir ihtimal belki

  desktop-file-utils

  paketini yüklemek işe yarayabilir. Bu paket yüklü olduğu halde hatayı alıyorsanız pek bir fikrim yok.

  Kurulum betiği incelenip kullandığı komut satırı uygulamalarına bakılıp ilgili paketler kurulabilir.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

sen de yaz yaz yaz buraya yaz bütün sözlerini

Bu blogdaki popüler yayınlar

Diğer Dillerde Hoşçakal

Müfettiş Gadget'taki Kötü Adamın Yüzü Açığa Çıkmış

Sony Kulaklığınızın Sol Teki Bozulduysa