Bir sonraki C++ standardı 2017'de

Geçtiğimiz Cuma sona eren Build 2012 geliştirici konferansında, ISO C++ standardizasyon komitesinin önde gelen isimlerinden Herb Sutter, C++ programlama dilinin geleceği hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Sutter'a göre bir sonraki ana sürüm geçişi C++17 sürümüyle gerçekleşecek. Şu anki güncel sürüm C++11 ve dili sevenlerin hatırlayacağı üzere geçen sene yayımlandı. Bir önceki sürümü 1998'e dayanan bu yeni standardın onaylanması tam 13 yıl sürdü.

Sorumlu ISO komitesi bundan sonra yazılım geliştirme gereksinimlerindeki değişimlere hızlı bir şekilde yanıt verilmek istendiğini söylüyor. Görünüşe göre bazı alt komiteler şimdiden dosya sisteminin taşınabilir gerçekleştirmeleri, ağ özellikleri ve işlemsel bellek kullanımı gibi çeşitli dil ve standart kütüphane özelliklerinin tanımlanması üzerinde çalışıyor.

Ara sonuçlar "teknik belirtimler" olarak yayımlanacak. Komite 2014 yılında da çoğunluğu hata düzeltmeleri içerecek olan ama bunun yanı sıra birkaç yeni özellik de getirecek olan küçük bir standart güncellemesi sunmayı planlamakta.

Standart C++ Vakfı ise kısa bir süre önce C++ dilinin gelişimini desteklemek ve standardizasyon sürecinin daha şeffaf olması için kuruldu. Kar amacı gütmeyen organizasyonun kurucu üyeleri arasında Microsoft, Google, Intel  ve ARM bulunuyor. Zamanla vakfın internet sitesinin C++ topluluğu için ISO komitesi haberleri, C++ kitap ve makaleleri, bir viki, SSS sayfaları sunan bir merkez haline gelmesi planlanmakta.

Kaynaklar
Next C++ standard to arrive in 2017
C++ coming back into the mainstream with more specs, more often

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Diğer Dillerde Hoşçakal

Müfettiş Gadget'taki Kötü Adamın Yüzü Açığa Çıkmış

Fedora 24'te GRUB 2 Önyükleyici Temasını Değiştirme